blog

Ve kterých městech ČR se vám vyplatí investice do nemovitosti?

FND reality 22.03.2022

Ve kterých městech ČR se vám vyplatí investice do nemovitosti?

Investice do nemovitostí je téma, které v posledních letech řeší stále více lidí. Uložení peněz tzv. do cihly se zdá být jako účinný způsob, jak uchránit úspory před zvyšující se inflací. Ve kterých městech se tyto kroky skutečně vyplatí? Ne všechny nemovitosti jsou totiž vhodnými kandidáty. Záleží na několika klíčových faktorech.

Kde by se vám nejvíce vyplatilo koupit byt jako investici? Slibně se tváří Ústecký kraj – konkrétně trojice měst Most, Chomutov a Ústí nad Labem. Je to ale skutečně tak snadné, jak se na první pohled zdá? Rozhodně není. Cena bytu je jen jedním z faktorů, na který byste se měli při hledání vhodné investiční nemovitosti zaměřit. Na severu Čech najdete nejlevnější byty, ale je zde také vysoká míra exekucí. Na 1 000 obyvatel připadá 140 lidí s exekucí, což je dvojnásobek republikového průměru. Pronajímatel by měl také zohlednit vysokou míru nezaměstnanosti, která v Ústeckém kraji přesahuje 5 %, a drží tak druhé místo hned za krajem Moravskoslezským.

Kromě lokality mezi zásadní faktory patří velikost a stav bytu. Podle podlahové plochy jsme byty rozčlenili do třech kategorií:

    • malé byty 30-50 m2 – počítali jsme s průměrem 40 m2
    • střední byty 50-70 m2 – počítali jsme s průměrem 60 m2
    • větší byty 70-90 m2 – počítali jsme s průměrem 80 m2

Rozdělení bytů je na ty, které prošly rekonstrukcí a ty, které jsou v původním stavu (ale stále bez problémů obyvatelné). Všechny zkoumané byty byly v osobním vlastnictví. Novostavby jsme do této analýzy nezahrnuli, protože jejich výstavba probíhá hlavně ve velkých městech jako jsou Olomouc, Brno a především Praha. Prodávají se většinou za vyšší cenu než starší zástavba. Výhodou je, že investor nemusí několik let řešit rekonstrukci a výdaje s tím spojené. Na druhou stranu v každé z těchto lokalit je většinou splátka hypotéky za novostavbu vyšší než průměrné nájemné. 

A které typy bytů v naší analýze vyšly nejlépe? Ty nejmenší. Výnosnost u 40 m2 bytů, které neprošly rekonstrukcí, vychází v průměru na 4,40 %. Na druhém místě jsou byty o velikosti 60 m2 ve stejné stavu s výnosem 4,11 %. Zrekonstruované byty mají výnosnost pod 4 % (3,97 % pro 40 m2 a 3,7 % pro 60 m2), stejně jako byty větší (3,87 % pro nezrekonstruované, 3,42 % pro byty po rekonstrukci). To platí v případě, že byt bude obsazen nájemníky v průměru 11 měsíců v roce.

Pokud si investor bere hypotéku

V našem přehledu zohledňujeme i variantu, kdy si investor musí vzít hypotéku. Počítali jsme, že si půjčí 80 % hodnoty nemovitosti při úrokové sazbě 3 % a splatnosti 30 let.

Jsou města, kde vám nájem nepokryje ani splátku hypotéky. Například v Brně v případě 40 m2 bytu činí nájemné 10 840 Kč, ale splátka hypotéky na ten samý byt je 12 943 Kč. Pak jsou ale lokality, kde je situace obrácená. 

Jak zmiňujeme v úvodu článku, jako vhodnou volbou se jeví města Most, Chomutov, nebo Ústí nad Labem. Konkrétně v Mostě stojí 40 m2 byt 764 040 Kč, nájemné je 7 480 Kč. V momentě, kdy si investor vezme hypotéku ve výši 80 % ceny nemovitosti na 30 let, měsíční splátka vychází na 2 572 Kč. Pokud bude mít byt pronajatý alespoň 11 měsíců v roce a zbylých 4 285 Kč si bude spořit s úrokem 1 %, je možné hypotéku předčasně splatit již za 9 let.

Autor: Petr Pilát

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Při prodeji zajistíme kompletní servis: administrativu, reklamu a právní servis.


Vy hledejte nové bydlení

PROFESIONALITA

PROFESIONALITA

Profesionální makléř odvede maximum od focení nemovitosti přes prohlídky po prodej.


Vy čekáte na peníze

REKLAMA

REKLAMA

Vaši nemovitost během prodeje propagujeme nejen v realitních katalozích.


Buďte vidět

DŮVĚRA

DŮVĚRA

Můžete se na nás spolehnout. Doladíme s vámi všechny drobnosti při koupi nebo prodeji.


Nestresujte se

FINANCOVÁNÍ

FINANCOVÁNÍ

Ve spolupráci s FND Finance, vám pomůžeme s financováním koupě nemovitosti.


Vše na jednom místě