ZAMYŠLENÍ NAD VÝVOJEM CEN V BRNĚ V ROCE 2020

ZAMYŠLENÍ NAD VÝVOJEM CEN V BRNĚ V ROCE 2020

ZAMYŠLENÍ NAD VÝVOJEM CEN V BRNĚ v roce 2020.

Vývoj cen, zejména bytů na území Brna v průběhu roku nestagnoval, spíše mírně rostl. Tento trend bude pokračovat i ve zbývajícím období do konce roku.

 

DŮVOD JE PROSTÝ

Nedostatek bytů v nabídce realitních kanceláří, politika bank na hypotečním trhu a zejména příliv lidí z venkova, kteří se za prací stěhují do města. Zejména ještě i nadále porostou ceny malých bytů 1+kk, 1+1, 2+kk, 2+1, protože jsou cenově přijatelnější než větší byty. Navíc vzhledem k cenám pozemků, na celém území Brněnska, je to lepší varianta, než si postavit byť malý dům.

Lze také předpokládat i zvýšený zájem o podnájmy, kdy ceny předpokládám, mírně porostou cca o 2 %, proto i možnost koupit větší byt se jeví, i přes současné ceny, jako dobrá investiční příležitost.

Vzhledem k těmto okolnostem poklesl počet prohlídek nemovitostí cca o 10 %, ale pro realitní trh to neznamená problém, protože nemovitostí k prodeji je opravdu v současné době poměrně málo. Navíc, je zde jeden zásadní faktor - nových bytů se moc nestaví, proto zájemci pořád budou a jde jen o to, jaký prostor pro vyjednávání v rámci ceny bude. Prodávající totiž často spekulují, šroubují ceny do nesmyslných částek a v podstatě způsobí to, že se jejich nemovitost stane neprodejnou a zprofanovanou. 

Je tu ale i druhý trend. Odliv lidí z městských částí do okolí města, kde si chtějí postavit své vlastní bydlení a zkušenost je cca do 30 minut jízdy autem od centra Brna. Proto jsou i ceny pozemků v těchto lokalitách poměrně vysoké, a lze předpokládat, že v dohledné době se snižovat nebudou. Často prodej současného bydlení je pro tyto lidi zdroj peněz pro výstavbu RD a to vede k vysokým prodejním částkám.

Předpokládám tedy, že ceny nemovitostí ještě mírně porostou, a proto je k nákupu či prodeji nejvyšší čas.

 

Zpracoval: Petr Pilát, jednatel FND Reality s.r.o.