VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V LÉTĚ

VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V LÉTĚ

Rozdíly mezi nabídkovými a skutečnými prodejními cenami jsou. Většinou se pohybují v jednotkách procent a značný vliv na ně má doba, po kterou byly nemovitosti inzerovány na realitních webech. Např. 50 % nemovitostí, které se nabízely méně než 30 dní, se prodalo za stejnou částku, která u nich byla v inzerci.

V současné době od data zveřejnění bytu na prodej do jeho zmizení z inzertních serverů uplyne v průměru 64 dní. Z dat o zhruba 2 000 realizovaných obchodech víme, že u bytů, které se nabízely 2 až 3 měsíce, je šance na slevu 55 %. Pokud k ní dojde, tak prodávající v průměru ochoten snížit cenu o necelých 7 %. Průměrná doba inzerce u bytů se za poslední 2 roky stále pohybuje mezi 60 až 75 dny. Není tedy pravděpodobné, že nyní by si kupující vyjednávali lepší podmínky, oproti tomu, co je v inzerci, než v předchozích pár letech. Vývoj průměrné doby inzerce

VÝVOJ PRŮMĚRNÉ DOBY INZERCE

Vývoj průměrné doby inzerce

Počet nemovitostí, ze kterých mohou kupující vybírat, se rok od roku ztenčuje. K červnu 2020 evidujeme v kategorii byty, rodinné domy, chaty a chalupy o 18 % méně nabídek, než tomu bylo v dubnu 2018. Z následujícího grafu je vidět, že propad v nabídce byl již v červnu 2019. Za poslední rok se však ještě prohloubil.

VÝVOJ POČTU NABÍDEK NA PRODEJ

Vývoj počtu nabídek na prodej

Nabídek je na trhu stále méně a to žene ceny nemovitostí nahoru. Ještě je předčasné dělat závěry, zda pandemie koronaviru bude mít nějaký vliv na realitní trh. Červnová data nám však říkají, že nabídka je zatím tak nízká, že výrazný pokles cen v příštích několika měsících není pravděpodobný. Snížení by mohlo způsobit několik událostí. Výrazný nárůst nabídky díky výstavbě, což není reálné v horizontu několika měsíců. Značné zhoršení ekonomické situace, kdy by spousty vlastníků muselo prodávat svou střechu nad hlavou, jelikož nemají na splácení hypotéky a to se, doufejme, také nestane. V takovém případě by si i levnější bydlení stejně mnoho lidí nemohlo dovolit.