blog

VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V LÉTĚ

FND reality 04.09.2020

VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V LÉTĚ

Rozdíly mezi nabídkovými a skutečnými prodejními cenami jsou. Většinou se pohybují v jednotkách procent a značný vliv na ně má doba, po kterou byly nemovitosti inzerovány na realitních webech. Např. 50 % nemovitostí, které se nabízely méně než 30 dní, se prodalo za stejnou částku, která u nich byla v inzerci.

V současné době od data zveřejnění bytu na prodej do jeho zmizení z inzertních serverů uplyne v průměru 64 dní. Z dat o zhruba 2 000 realizovaných obchodech víme, že u bytů, které se nabízely 2 až 3 měsíce, je šance na slevu 55 %. Pokud k ní dojde, tak prodávající v průměru ochoten snížit cenu o necelých 7 %. Průměrná doba inzerce u bytů se za poslední 2 roky stále pohybuje mezi 60 až 75 dny. Není tedy pravděpodobné, že nyní by si kupující vyjednávali lepší podmínky, oproti tomu, co je v inzerci, než v předchozích pár letech. Vývoj průměrné doby inzerce

VÝVOJ PRŮMĚRNÉ DOBY INZERCE

Vývoj průměrné doby inzerce

Počet nemovitostí, ze kterých mohou kupující vybírat, se rok od roku ztenčuje. K červnu 2020 evidujeme v kategorii byty, rodinné domy, chaty a chalupy o 18 % méně nabídek, než tomu bylo v dubnu 2018. Z následujícího grafu je vidět, že propad v nabídce byl již v červnu 2019. Za poslední rok se však ještě prohloubil.

VÝVOJ POČTU NABÍDEK NA PRODEJ

Vývoj počtu nabídek na prodej

Nabídek je na trhu stále méně a to žene ceny nemovitostí nahoru. Ještě je předčasné dělat závěry, zda pandemie koronaviru bude mít nějaký vliv na realitní trh. Červnová data nám však říkají, že nabídka je zatím tak nízká, že výrazný pokles cen v příštích několika měsících není pravděpodobný. Snížení by mohlo způsobit několik událostí. Výrazný nárůst nabídky díky výstavbě, což není reálné v horizontu několika měsíců. Značné zhoršení ekonomické situace, kdy by spousty vlastníků muselo prodávat svou střechu nad hlavou, jelikož nemají na splácení hypotéky a to se, doufejme, také nestane. V takovém případě by si i levnější bydlení stejně mnoho lidí nemohlo dovolit.

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Při prodeji zajistíme kompletní servis: administrativu, reklamu a právní servis.


Vy hledejte nové bydlení

PROFESIONALITA

PROFESIONALITA

Profesionální makléř odvede maximum od focení nemovitosti přes prohlídky po prodej.


Vy čekáte na peníze

REKLAMA

REKLAMA

Vaši nemovitost během prodeje propagujeme nejen v realitních katalozích.


Buďte vidět

DŮVĚRA

DŮVĚRA

Můžete se na nás spolehnout. Doladíme s vámi všechny drobnosti při koupi nebo prodeji.


Nestresujte se

FINANCOVÁNÍ

FINANCOVÁNÍ

Ve spolupráci s FND Finance, vám pomůžeme s financováním koupě nemovitosti.


Vše na jednom místě