NÁVRH NA ZRUŠENÍ DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI

NÁVRH NA ZRUŠENÍ DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI

Jak jste jistě zaznamenali tak v březnu ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že navrhne vládě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Bohužel zatím není známý žádný termín a ani jistota, že k této události, která by urychlila realitní trh nakonec dojde. Hodně lidí v návalu nadšení, ale začalo spekulovat a začalo stahovat návrhy na vklad do Katastru nemovitostí a tím realitní trh brzdí v domnění, že ušetří. Klienti by díky tomuto rozhodnutí ušetřili a zrychlili realitní trh, což by vedlo i k snížení cen nemovitostí.

Bohužel zatím vše umlklo a neví se kdy a zda vůbec se bude daň z nabytí řešit. To zatím vede k tomu, že trh zpomaluje, protože zájemci vyčkávají na vyjádření ministerstva financí. Podle odhadů by však tento vládní krok mohl přitáhnout o 20 až 30 procent více zájemců než v současné době, což je důležité. Bohužel lze jen doufat, že se opět nejedná o prázdnou frázi vlády: „Slibem nezarmoutíš.“

Update 30.4.

„Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovistosti,“ uvedla po jednání vlády vicepremiérka Alena Schillerová. Platí to i pro nemovitosti převedené v prosinci 2019. Kdo již zaplatil, dostane daň zpět. Daňový odečet úroků zůstane zachován pro nemovitosti zapsané do katastru nemovitostí do konce roku 2021, pak bude zrušen. Zároveň prodlouží vláda tak zvaný časový test z pěti na deset let, a to u nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021. Až po takto dlouhé době držení nemovitosti bude při prodeji osvobozena od daně z příjmu. Časový test dva roky zůstane platný pro nemovitosti, kde má majitel trvalé bydliště.

Petr Pilát