blog

Chtěli byste si pořídit chatu nebo chalupu? Koupit nyní nebo ještě počkat?

FND reality 25.08.2022

Chtěli byste si pořídit chatu nebo chalupu? Koupit nyní nebo ještě počkat?

Poslední 2 roky ovlivněné covidovými opatřeními a omezeními v cestování po ČR a zahraničních destinacích, nasměřovalo Čechy k pořízení vlastní chalupy nebo chaty, kde mohou trávit volný čas. Ceny těchto druhů nemovitostí také prudce stouply, ale jak je to nyní? Vyplatí se právě teď koupit rekreační objekt nebo radši vyčkávat na lepší dobu?

Roky ovlivněné covidem výrazně podpořily touhu Čechů po vlastní chatě nebo chalupě, prostě kousku místa k relaxaci, kde na ně žádné vládní nařízení nebo omezení nedolehnout a mohou tak bez problémů a v klidu trávit volný čas. V této době jak už jsme zmiňovali narostly ceny rekreačních objektů několikanásobně a prodaly se i objekty, které nebyly v nejlepším stavu nebo dokonce rovnou k demolici či kompletní rekonstrukci.

Jak to je ale nyní s cenou a prodejem těchto typů nemovitostí?

Aktuálně Češi v touze po relaxaci a dovolené se vrátili opět k cestování do zahraničí, tak poptávka po rekreačních objektech klesá. Vliv na tento pokles také může být našponovaná cena nemovitostí z doby covidové a aktuálně rostoucí úrokové sazby hypoték, kterými jsou z velké části nákupy financovány.

Projevuje se také strach lidí z vývoje cen energií, tak všichni vyčkávají, jak se trh s realitami bude vyvíjet. ČNB také prohlásila, že v České republice jsou nemovitosti před prasknutím realitní bubliny, protože jsou celkově nemovitosti nadhodnoceny o více než 20 %.  

Ceny bytů, domů i rekreačních objektů klesají.

Každý kdo trochu sleduje trh s realitami jistě vypozoroval, že ceny nemovitostí určených k trvalému bydlení klesají, respektive jsou prodávající donuceni slevit ze svých nároků na cenu nemovitosti. Proto i ceny rekreačních objektů, které se řadí spíš do kategorie „zbytných“ nemovitostí klesají.

Vše záleží na lokalitě nemovitostí, tam kde jsou nemovitosti umístěny. Ve větších městech nemůžeme aktuálně očekávat výraznější pokles ceny, spíš stagnaci, ale v okrajových a menších městech už se tlak na snížení ceny začíná projevovat.

Stejný algoritmus můžeme aplikovat i na rekreačních objekty, tam kde jsou chaty nebo chalupy umístěné v vyloženě rekreační oblasti – přehrady, kempy, horské střediska a další podobné místa, tam ceny nemovitostí s drží cenu. V odlehlejších vesnicích nebo místech, kde není v docházkové vzdálenosti kompletní obslužnost ceny nemovitostí klesají, nebo doba prodeje takové nemovitosti výrazně roste.

Závěrem tedy dodáváme, pokud máte v plánu svou nemovitost prodat, udělejte to co nejdříve, pokud plánujete nemovitost koupit, tak bychom poradili ještě vyčkat jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték a cen energií. Předpokládáme, že již v první polovině příštího roku budou ceny nemovitostí a úvěrů na bydlení přívětivější.

Autor: FND Reality s.r.o.

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Při prodeji zajistíme kompletní servis: administrativu, reklamu a právní servis.


Vy hledejte nové bydlení

PROFESIONALITA

PROFESIONALITA

Profesionální makléř odvede maximum od focení nemovitosti přes prohlídky po prodej.


Vy čekáte na peníze

REKLAMA

REKLAMA

Vaši nemovitost během prodeje propagujeme nejen v realitních katalozích.


Buďte vidět

DŮVĚRA

DŮVĚRA

Můžete se na nás spolehnout. Doladíme s vámi všechny drobnosti při koupi nebo prodeji.


Nestresujte se

FINANCOVÁNÍ

FINANCOVÁNÍ

Ve spolupráci s FND Finance, vám pomůžeme s financováním koupě nemovitosti.


Vše na jednom místě