Ceny nemovitostí na prodej vzrostly všude, průměrná doba inzerce se zkracuje

Ceny nemovitostí na prodej vzrostly všude, průměrná doba inzerce se zkracuje

Poslední roky rostou ceny nemovitostí napříč celým Českem. Jen v roce 2020 vzrostly požadavky prodávajících u bytů v průměru o 15 %. Ve kterém kraji ceny v roce 2020 nejvíce stouply?

Nejvíce stouply ceny v Královéhradeckém kraji a to o 29 %. Jediným krajem, kde se v prosinci 2020 inzerovali byty levněji než začátkem téhož roku, byl Karlovarský.
Ceny bytů na prodej vzrostly všude. Naopak průměrná doba inzerce se všude zkracuje. Na začátku roku 2019 to bylo téměř 3 měsíce a koncem loňského roku již jen 69 dní. To značí větší zájem ze strany kupujících. Růstu cen napomáhá i ztenčující se nabídka na většině území České republiky. Koncem roku 2020 jsme jako RK zaznamenali o téměř 10 % méně nemovitostí na prodej než začátkem roku předešlého.
Za růstem cen nemovitostí mohou být samozřejmě i jiné faktory, jako klesající sazby hypoték, které podporují poptávku. To má vliv na zkracující se dobu inzerce a jsme opět u toho, co nám říkají data. Jak se učí v základech ekonomie, pokud roste poptávka a zároveň klesá nabídka, tak ceny rostou. A přesně toho jsme svědkem na realitním trhu v posledních letech.